Mamy do wyboru dwa rozwiązania sfinansowania zakupu auta: kredyt samochodowy lub leasing. Jak się ma kredyt samochodowy do podatku VAT?
Przedsiębiorcy, decydując się na zakup auta niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej, częściej wybierają leasing, ponieważ jest to tańsza forma sfinansowania zakupu samochodu chociażby z uwagi na rozliczenia podatku VAT. To istotny problem dla przedsiębiorcy, który liczy każdą złotówkę. Korzystając z leasingu, firma nie blokuje swoich środków. Zakup samochodu czy też samochodów to poważny wydatek, nic wiec dziwnego, że każdy z przedsiębiorców chciałby, aby był to jak najtańszy zakup na jak najkorzystniejszych warunkach. Rozpatrzmy opcję kredytu na zakup samochodu.
Przedsiębiorca decydujący się na zakup auta ma do wyboru dwie opcje: kredyt samochodowy albo kredyt obrotowy. Każdy z tych wariantów ma swoje zalety i wady. Wybierając kredyt samochodowy, należy wiedzieć, że jest to kredyt celowy, czyli można go przeznaczyć jedynie na zakup samochodu. Przy kredycie obrotowym środki można przeznaczyć na dowolny cel, w tym również na zakup samochodu. Niestety, kredyt obrotowy jest zazwyczaj wyżej oprocentowany. Korzystniejszy będzie mimo wszystko kredyt samochodowy.
Nie mniej ważną sprawą, a być może nawet ważniejszą, jest podatek VAT, który wchodzi w koszt zakupu pojazdu. W tym roku można go rozliczyć do wysokości 60 proc. Niestety, nie może to być kwota wyższa niż 6 tys. zł. Problem w tym, że do ceny zakupu można wliczyć tylko odsetki rat kredytowych, prowizje i opłaty bankowe, a także koszty eksploatacji i amortyzacji, ale tylko od tej części, w jakiej jesteśmy właścicielami pojazdu. Trzeba pamiętać, że kupując auto za kredyt samochodowy, najczęściej zabezpieczeniem jest kupowany samochód. W tej sytuacji bank jest współwłaścicielem auta w wysokości 49 proc.
Nic dziwnego, że przedsiębiorcy częściej sięgają po leasing samochodowy. Najczęściej też jest to leasing operacyjny. Wówczas można odliczyć 60 proc. podatku VAT z każdej raty leasingowej. Leasing samochodowy jest więc korzystniejszą formą finansowania zakupu samochodu. Przedsiębiorcy coraz częściej sięgają po to rozwiązanie.
Istnieje wiele firm, które nadal korzystają z kredytów samochodowych, bowiem jest sporo przeróżnych promocji i korzystnych rozwiązań, a prócz banków komercyjnych sporo do powiedzenia mają banki samochodowe. Dlaczego? Banki samochodowe specjalizują się w kredytach samochodowych i na co dzień współpracują z koncernami samochodowymi. Mogą sobie pozwolić na rabaty, wszelkiego rodzaju promocje i upusty – tym bardziej dla firm, które poszukują na rynku jak najkorzystniejszych ofert zakupu samochodów.