Jest bardzo wiele rodzajów kredytów bankowych. Jednym z podstawowych jest kredyt na samochód. Jednak nie wszystkie banki mają go w swojej ofercie lub promują go jakoś nadzwyczajnie.
Część banków wychodzi z założenia, że kredyt gotówkowy z powodzeniem może oferować to, co kredyt na samochód nie ma więc sensu rozdzielać tych dwóch rodzajów kredytu. Tak więc jeśli zależy nam na kredycie typowo samochodowym, to w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić oferty Getin Banku, BNP Paribas, a także Santander Consumer Bank. Nie wyjdziemy jednak źle na tym, jeśli po kredyt na samochód zwrócimy się do Alior Banku, Volkswagen Banku czy mBanku.
Ogólnie rzecz biorąc oprocentowanie w kredytach samochodowych zależy w zdecydowanej większości od czynników podobnych, jak z zwykłych kredytach gotówkowych. W pierwszej kolejności decydują nasze zarobki, czyli możliwość pokrycia spłaty ratalnej. Na pewno zyskamy też jeśli okaże się, że w banku, w którym staramy się o kredyt na samochód, mamy konto osobiste lub też braliśmy już jakiś kredyt w przeszłości. Banki często premiują swoich klientów atrakcyjnymi warunkami. Kredyty samochodowe są jednak dość specyficzne i oprócz tych czynników, istotnych będzie kilka innych. Przede wszystkim dobrze jest, jeśli będziemy mieli jakiś wkład własny w kupno auta. Nie jest to wymóg, bo większość banków daje możliwość sfinansowania do 100% wartości pojazdu, a niektóre nawet do 150%, czyli dają możliwość sfinansowania także opłat związanych z ubezpieczeniem i rejestracją pojazdu.
W kredytach samochodowych istotny jest także rocznik kupowanego auta. Z reguły auta powyżej pewnego wieku nie wchodzą w grę, a progiem maksymalnym w zależności od banku jest 7 – 10 lat. Niestety musimy liczyć się z tym, że im auto starsze, tym oprocentowanie będzie wyższe. Najlepsze oprocentowanie otrzymamy przy kupnie auta nowego.